Choroby przyzębia

Chorób przyzębia jest wiele, warto z nimi walczyć, gdyż po jakimś czasie może dojść nie tylko do ubytków zębowych, ale także do utraty zębów i do bezzębia, które wymaga potem protez i zakładania implantów zębowych. Niestety brak higieny jamy ustnej, zła dieta i inne dolegliwości powodują, że choroby przyzębia pojawiają się u pacjentów bardzo często. Chorobami przyzębia nazywamy zapalenia dziąseł, paradontozę, zapalenie tkanek zębów. Gdy przy złej higienie jamy ustnej tworzy się osad i kamień nazębny, mamy pierwsze symptomy chorób przyzębia.

Gdy zaległy kamień nazębny nie można usunąć szczoteczką do zębów, warto udać się do gabinetu stomatologicznego na bardzo popularny skaling, który powoduje usunięcie całego kamienia i osadu z zębów.

Gdy jednak zbagatelizujemy takie symptomy, można zauważyć, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej powodują nie tylko niszczenie ozębnej, ale także krwawienie i obrzęki dziąseł, które powodują w późniejszym czasie paradontozę. Gdy choroba przybiera na ilości bakterii, mówi się wtedy, że zeby są bardzo słaba, odsłonięte zostają szyjki zębowe, kości zębowe znikają, a niektóre z zębów zaczynają po prostu wypadać. Dlatego kontrolne wizyty u dentysty są tak ważne. Chwiejące się zęby to oznaka, że może dojść do wypadnięcia wszystkich zębów, gdyż odkrywające się szyjki zębowe i zainfekowane kości zębów są bardzo wrażliwe i czułe na dotyk, po jakimś czasie tracą nerwy i tkanki i samowolnie wypadają.

Zalecenia profilaktyczne to:

 

  • szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie
  • płukanie ust wodą bądź płynami stomatologicznymi, po każdym posiłku
  • usuwanie kamienia nazębnego wraz z piaskowaniem, powinno odbywać się dwa razy do roku
  • regularne wizyty u dentysty, spowodują, że wasze zęby będą pod stałym nadzorem